Aleviler Hacıbektaşı paylaşamadı

  • Ana Sayfa
  • Aleviler Hacıbektaşı paylaşamadı
Aleviler Hacıbektaşı paylaşamadı
İki yıldır resmi törenleri boykot eden Alevi örgütleri Hacıbektaş'ta ayrı program yapacak.Abone ol

Hacıbektaş'ın bağımsız Belediye Bakanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, iki yıldır resmi törenleri boykot eden Alevi örgütlerinin, bu yıl ayrı program gerçekleştirmek için hazırlık yaptığını ileri sürdü.

Devletin zirvesinin de barış mesajları verdiği Hacıbektaş Şenlikleri, bu yıl Alevi örgütleri ile yerel yönetim arasındaki kavganın gölgesinde kutlanacak. Belediyenin resmi törenine katılmayacaklarını belirten Alevi örgütleri, ilk kez ayrı program gerçekleştirecek.
Aynı zamanda emekli tuğgeneral olan bağımsız belediye başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Alevi örgütlerinin מתיחת בטן בגאורגיה iki yıldır etkinliklere katılmadığını bu yıl da ayrı bir programla Alevi kesimi böleceklerini öne sürdü. Selmanpakoğlu, "Almanya Alevi Birlikleri Konfedarasyonu, Ankara Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Derneği kendilerinin konuşturulmadığını öne sürüyor. Yok böyle bir şey. Şenlikleri istedikleri gibi yönlendiremedikleri için kuru gürültü yapıyorlar. Baktılar ki, insanların Hacıbektaş'a gitmelerini engelleyemiyorlar şimdi alternatif program yapmaya kalkışıyorlar" dedi.
Selmanpakoğlu, söz konusu üç örgütün, Alevileri, İslam dışı olarak gösterip azınlık statüsüne çekmek istediklerini de iddia etti.

'İadeli taahhütlü'
Selmanpakoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da iki yıl önceki şenliklerde konuşturulmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını iddia ederek "Konuşma talebi gelirse, gereken saygıyı göstermezsek o zaman suçlasınlar. Bütün genel başkanlara davetiye gönderdik. Bu yıl kendisine iki davetiye gönderdik. Birini iadeli taahhütlü yolladım. Sayın Baykal'ın gelip konuşmasını arzuluyoruz. Milliyet aracılığıyla davet ve çağrıda bulunuyorum" dedi.

'Kuru davetiye olmaz'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de "Alevi örgütlerini dışlayan, her şeyi altüst eden Selmanpakoğlu'nun şimdi genel başkanımıza 'gel konuş' çağrısı yapması şık değil. Çok geç. CHP'nin bu şenliklerde özel yeri var. Öyle kuru davetiyeyle çağrılmazdı. Şenlik kurulu, önceden genel başkanın konuşma yapıp yapmayacağı konusunda temas sağlardı" yanıtını verdi.

Asker kökenli
Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kazım Genç de "Asker kökenli olmasından kaynaklanıyor olsa gerek Selmanpakoğlu, 'Benim dediğim olacak, buyrun yapın' edasında. Hacıbektaş'ı Isparta gül etkinlikleriyle karıştırıyor. Planlamasında yer almadığımız etkinliklerde figüran olmak istemiyoruz. 'Bin operasyon yaptım' diyen, onlarca faili meçhul hakkında bilgisi bulunan DYP lideri Mehmet Ağar'ın protokolde oturması da bizim için zuldür" diye konuştu.

Haber: Önder Yılmaz
Kaynak: www.milliyet.com.trKategori : GÜNCEL