Arınçtan DTPye destek

Arınçtan DTPye destek
Meclis Başkanı Bülent Arınç DTP'ye karşı düşünülen arayışlara tepki gösterdi.Abone ol

DTP'nin barajı aşmasını önleyecek düzenleme arayışlarına tepki gösteren Arınç, "Niyet okumayla DTP'lilerin seçilmesini engellemek antidemokratik olur" dedi.

AK Parti "bağımsız milletvekiline baraj" getirerek DTP'nin önünü kesme planı yaparken, TBMM Başkanı Bülent Arınç bunun antidemokratik olacağını belirterek sürpriz bir çıkış yaptı. Arınç, "Kişiler seçilebilir, halkın seçtikleri kabulümüzdür. Anayasa'ya sadakat yemininin hilafına bir iş yaparlarsa mevcut mevzuatımız zaten bunun çaresini getirmiştir" dedi.

Tatilini geçirdiği Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre beldesinde seçim barajı tartış מתיחת בטן בגאורגיה malarını değerlendiren Arınç, DTP'lilerin bağımsız olarak seçime girip, seçildikten sonra Meclis'te grup kuracakları yönündeki çekincelere karşı şunları söyledi: "Böyle bir ihtimal varsa, demokraside korkularla, kuşkularla hareket edemeyiz, birisinin bağımsız olarak adaylığını koyup parlamentoya girmesini önleyecek tedbirler almak bence antidemokratik bir uygulama olur.

Bağımsız milletvekillerinin seçilme ihtimaline karşı, bunu güçleştirecek tedbirler almayı doğru bulmuyorum, bu yanlış olur. Bir insan, şu amaçla bağımsız aday oluyor, asıl amacını parlamentoya girince gerçekleştirecek, şeklinde, elde tutulur somut şeyler olmadıkça, yani bir 'niyet okuma' yoluna gitmedikçe, bağımsız adaylığın önünün büyük engellerle kesilmek istenmesini demokratik açıdan doğru bulmam. Bu kişiler seçilebilir, halkın seçtikleri kabulümüzdür. Bu seçilen kişiler Anayasaya sadakat için yemin edeceklerdir. Bu yeminlerinin hilafına bir iş yaparlarsa, mevcut mevzuatımız zaten bunun çaresini getirmiştir. "

TEMSİLDE ADALET ŞART
"Temsilde adaletin demokrasinin olmazsa olmaz şartı" olduğunu, ancak son yıllarda gitgide gözardı edildiğini bildiren Arınç, dünyada, özellikle Avrupa ülkelerinde yüzde 5'in üstünde barajın bulunmadığına dikkat çekti. TBMM Başkanı Arınç, şöyle devam etti:

"Başta AK Parti olmak üzere, benim bilebildiğim kadarıyla Anavatan Partisi de, DYP de, CHP de yüzde 10'luk barajın indirilmesine bir şekilde karşı çıkmaktadır. O zaman barajı muhafaza etmek suretiyle nispi usulde, yine partilerin parlamentoda aldıkları oy nispetince temsil edilmesini sağlayacak başka argümanlar bulunabilir. Bu mesela, adına 'Türkiye milletvekilliği' diyebileceğimiz bir başka uygulamadır. Türkiye'de temsili adaleti veya temsili demokrasiyi sağlayabilecek bir sistem bulmaya mecburuz. Bugün Tunceli'den milletvekili seçilmek için 7-8 bin oy almak yeterlidir. Ama 3.5 milyon oy alan bir parti, 1 milletvekili bile çıkaramamaktadır, yüzde 10 baraj sebebiyle" dedi. Arınç daha önce de, DTP'ye "PKK'yı kınayın, sonra gelin" diyerek randevu vermeyen Başbakan'a, bu partiyle görüşmesi için çağrı yapmıştı.Kategori : POLİTİKA